Často kladené otázky




Prečo sa parkovanie v meste Bojnice reguluje?
Úlohou parkovacej politiky je regulovať parkovanie a statickú dopravu. Cieľom mestskej parkovacej politiky nie je iba vyberať poplatky, ale zabezpečiť občanom mesta Bojníc možnosť zvýhodneného parkovania v lokalite trvalého pobytu.
To sa dá dosiahnuť jedine zavedením pravidiel, ktorých súčasťou je aj poplatok za parkovanie. Ďalším cieľom parkovacej politiky je zminimalizovať dĺžku parkovania návštevníkov v centre mesta a motivovať ich na používanie centrálneho parkoviska pod Regiou alebo alternatívnej dopravy, ako je MHD, bicykel, kolobežka a iné.


Ako bude prebiehať proces spustenia parkovacieho systému v meste Bojnice
Začiatok spustenia parkovacieho systému sa plánuje koncom apríla začiatkom mája 2024.
Aktuálne začínajú prebiehať práce na osádzaní značiek a zakresľovaní čiar na parkovanie v parkovacích zónach. O pravidelných činnostiach Vás budeme postupne informovať aj na našej stránke v sekcií Aktuality, na stránke mesta Bojnice a sociálnych sieťach.


Čo je to rezidenčné parkovanie?
Je to parkovanie, pri ktorom sú zvýhodnení obyvatelia a podnikatelia, ktorí majú trvalý pobyt, sídlo, resp. miesto prevádzky v meste Bojnice, čoho súčasťou bude možnosť parkovania pre rezidentov 24 hodín denne.
Nárok na rezidenčnú kartu bude mať majiteľ vozidla s trvalým pobytom v danej parkovacej zóne.


Ako si vybavím parkovaciu kartu?
Po spustení parkovacieho systému si bude možné vybaviť parkovaciu kartu osobne v kancelárií Služby mesta Bojnice s.r.o., alebo cez elektronický formulár v systéme ParkDots. V prípade rezidentských kariet je potrebné predložiť občiansky preukaz a osvedčenie o evidencii motorového vozidla, ktorého ste vlastníkom, resp. držiteľom.
O presnom dátume spustenia a predaja parkovacích kariet budeme v predstihu informovať.


Ako spoznám, že sa nachádzam v parkovacej zóne?
Tak, ako to určuje zákon o cestnej premávke č. 8/2009, parkovacia zóna je vyznačená zvislým dopravným značením, pričom parkovať je dovolené len na vyznačených parkovacích miestach.
Rozdelenie parkovacích zón si môžete pozrieť na našej webovej stránke v sekcií Mapa parkovania.


Ako môžem zaplatiť za jednorazové parkovné?
Zaplatiť za jednorazové parkovné je možné aj formou SMS správy, alebo cez mobilnú aplikáciu ParkDots.


Musím platiť za parkovné aj keď zastavím iba na čas vykládky?
Správca parkovísk toleruje prvých 10 min na nastúpenie a vystúpenie osôb, popr. naloženie a vyloženie nákladu.


Kde môžem nahlásiť nesprávne parkujúce vozidlo?
Priamo operačnému stredisku Mestskej polície na čísle 159. Na dodržiavanie pravidiel parkovania v parkovacích zónach určených zákonom o cestnej premávke vrátane kontroly úhrady za parkovanie, dohliada Mestská polícia. Príslušníci Mestskej polície sa kontrole venujú popri inej činnosti a sú vždy komunikatívni a pripravení na riešenie akýchkoľvek otázok.


Ako mám postupovať, ak nájdem na vozidle "papuču"?
Môže sa tak stať v dvoch prípadoch, a to, že ste za parkovanie riadne nezaplatili, alebo v prípade, že ste porušili zákon o cestnej premávke č. 8/2009. Najčastejšie tým, že ste zaparkovali tam, kde to zákon nedovoľuje.
Určite sa nepokúšajte s autom odísť, pretože riskujete poškodenie vozidla či nehodu. Pre odstránenie “papuče” určite kontaktujte Mestskú políciu na čísle 159, ktorá vám toto technické zabezpečovacie zariadenie odstráni.


Treba pri zmene EČV platiť poplatok za zmenu?
Zmena údajov na parkovacej karte je zdarma, pričom platia tie isté podmienky ako pri vydávaní karty.